Wszystko o wypełnieniu ust

ref1

Twarz ludzka jest jednym z najważniejszych elementów w całym ciele, na podstawie którego oceniamy atrakcyjność ludzi i dotyczy to zarówno pierwszego kontaktu (efekt pierwszego wrażenia), jak i długotrwałych relacji z ludźmi. Choć na twarz patrzymy zazwyczaj jako na pewną całość, to istnieją pewne centralne punkty, które przyciągają uwagę, a są to: oczy i rzęsy, nos i usta. Zaburzenie harmonii wyżej wymienionych elementów wpływa na wygląd i wyraz twarzy, który decyduje o odbiorze estetycznym człowieka.

Twarze kobiece uważane za atrakcyjne mają relatywnie duże usta, wyraźnie prominentne w stosunku do otaczających tkanek, a zwiększona wypukłość wargi górnej do dolnej jest cechą profilową zwiększającą estetykę. Warga górna u mężczyzn jest zazwyczaj bardziej płaska, a obie wargi mają mniejszą projekcję.

Z wiekiem wargi ulegają spłaszczeniu, a podbródek i nos nie, co wizualnie pogłębia efekt procesu starzenia. Na skutek utraty zębów, procesów starzenia się, uszkodzeń posłonecznych, zaniku mięśni, atrofii, wargi tracą swą objętość, zapadają się i wydłużają, tworząc wyraźnie widoczne zmarszczki . Kształt warg staje się mniej odgraniczony od otaczających tkanek, co jest szczególnie wyraźne w obrębie wargi górnej. Twarz wygląda smutno. Jak temu zaradzić?

Jednym z najczęstszych rozwiązań jest wypełnienie ust z zastosowaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego.

Po zastosowaniu preparatów wypełniających usta stają się bardziej wyraziste, lepiej nawilżone, a w wyglądzie z profilu – bardziej wypukłe. Zastosowanie kwasu hialuronowego pozwala na korektę objętości i konturu ust, a często też na wyrównanie asymetrii. Efekt końcowy zależy oczywiście od rodzaju użytego materiału, techniki iniekcji i doświadczenia lekarza

Przed zabiegiem wypełnienia ust.
wypelnienie-przed

Po zabiegu wypełnienia ust.
1-wypelnienie-po

Preparaty, których używam mają wysoki profil bezpieczeństwa, są bardzo dobrze tolerowane, a dzięki swojej plastyczności zapewniają gładki i naturalny wygląd ust. Dodatek środka znieczulającego do preparatu znacznie zmniejsza odczucia bólowe towarzyszące iniekcji i jest pozytywnie oceniany przez pacjentów.

Najczęstsze wskazania do iniekcji jakie widzę w swojej praktyce to konieczność zwiększenia objętości, korekcja zmarszczek wokół ust, korekcja opadających kącików (umieszczenie wypełniacza w obrębie bocznych części dolnej wargi przyczynia się do uniesienia kącików ust, stwarzając efekt odmłodzenia) oraz wzmocnienie ogólnego wyglądu ust.

Jest to niezwykle wdzięczny zabieg, ponieważ efekt finalny znacznie podnosi estetykę twarzy. Natomiast należy szczególnie zwrócić uwagę na fakt, że ważne jest stworzenie takiej formy, która harmonizuje z anatomiczną budową ust i całej twarzy pacjenta i z jego/jej charakterystycznymi cechami (łuk Kupidyna, rynienka). Wszelka przesada jest niewskazana, bo wygląda nienaturalnie.

Autor: dr Lidia Majewska – lekarz medycyny estetycznej.

Data dodania: 13.12.2016