Stulejka – czy zawsze wymaga leczenia?

dr jakubik

Zachęcamy do lektury rozmowy z dr Piotrem Jakubikiem, specjalistą urologiem.

Panie Doktorze, wiemy ze wbrew pozorom mężczyźni są bardzo wrażliwi – zwłaszcza jeśli chodzi o problemy natury intymnej i trudno jest im się dzielić nawet z lekarzem swoimi problemami. Proszę powiedzieć kiedy stulejka staje się problemem? I kiedy należy udać się do lekarza aby uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami jej nieleczenia?

Dr Piotr Jakubik: Stulejka to schorzenie, które dotyczy około 12-15% mężczyzn i może mieć charakter nabyty bądź wrodzony. Polega ono na zwężeniu ujścia napletka, które w znaczący sposób utrudnia, bądź całkowicie uniemożliwia, ściągnięcie napletka zarówno z penisa będącego w stanie spoczynku, jak i we wzwodzie. O problemie możemy mówić dopiero w pewnym okresie rozwoju organizmu mężczyzny. Uwagę mężczyzny powinna zwrócić sytuacja, gdy na penisie podczas spoczynku możliwe jest odprowadzenie napletka, ale w momencie wzwodu wywołuje to nieprzyjemny ucisk oraz ból.

Schorzenie może być nabyte z powodu przebytych licznych stanów zapalnych napletka, urazów prącia, może też istnieć niemal od urodzenia. Niestety, nie zawsze mężczyzna czy chłopak zdają sobie sprawę, że to jest bardzo poważny problem, który powinien zostać szybko usunięty.

Pamiętajmy. Każdy mężczyzna, bez względu na wiek, po zaobserwowaniu u siebie jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu prącia, niezwłocznie powinien udać się do doświadczonego urologa.

Na czym polega leczenie stulejki?

Dr Piotr Jakubik: Stulejkę leczy się przez obrzezanie, czyli skrócenie napletka.
Leczenie u osób dorosłych w zdecydowanej większości przypadków wymaga małego zabiegu operacyjnego, o niewielkiej bolesności. Zabieg jest krótki, wykonywany w znieczuleniu miejscowym i przynosi natychmiastowy efekt. Rana goi się od dwóch do czterech tygodni. Po tym czasie dorosły mężczyzna może podjąć normalne kontakty seksualne.

A co po zabiegu stulejki?Wielu mężczyzn obawia się jak będzie wyglądało ich życie seksualne po takim zabiegu. Czy jest się tego bać?

Dr Piotr Jakubik: Absolutnie nie! Zabieg z pewnością nie upośledza doznań seksualnych wręcz wpływa na ich poprawę. A co za tym idzie pozytywnie wpłynie na poczucie wartości pacjenta.

Panie Doktorze a co kobiety powinny wiedzieć o stulejce na co powinny zwracać uwagę?

Dr Piotr Jakubik: Rola kobiet w procesie diagnozy i leczenia jest bardzo ważna. W większości przypadków mężczyźni ze stulejką zgłaszają do lekarza, tylko dlatego, że zostali zmuszeni przez swoje partnerki.

Kobiety powinny zdawać sobie sprawę, że kontakty seksualne z mężczyznom cierpiącym na tego typu schorzenia jest dla nich bardzo niebezpieczne, gdyż grożą im nawracające stany zapalne dróg moczowych, a także wewnętrznych narządów płciowych. Podejrzewa się też, że może to sprzyjać nowotworom szyjki macicy.

Dlatego jeśli kobieta zauważy u mężczyzny:

  • ból prącia, zwłaszcza podczas wzwodu,
  • zaczerwienienie prącia,
  • powiększenie napletka,
  • wydobywanie się płynów z napletka

powinna jak najszybciej zmobilizować mężczyznę do szybkiej konsultacji u specjalisty urologa.
Wiem, że to nie jest łatwy temat, ale naprawdę warto poddać się szybkiej diagnozie czy leczeniu aby uniknąć poważnych zdrowotnych konsekwencji w przyszłości.
O problemie stulejki opowiadał dr Piotr Jakubik – urolog, na co dzień konsultujący w krakowskiej klinice artCliniuqe, przy ul. Krakowskiej 39.

Data dodania: 15.05.2017