Dr Grażyna Guzy

Zdjęcie WhatsApp 2024-04-17 o 15.20.59_83f67e40

Fizjoterapia

Dr Grażyna Guzy to doświadczony specjalista fizjoterapii z wieloletnim stażem i bogatym doświadczeniem zawodowym. Jej praca opiera się na kompleksowym podejściu do leczenia pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu, koncentrując się na terapii zachowawczej oraz rehabilitacji pooperacyjnej.

Doświadczenie zawodowe:

 • Od 1996 roku asystentka w Zakładzie Kinezyterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, prowadząc ćwiczenia z przedmiotu Kinezyterapia oraz metody terapeutyczne.
 • Prowadzenie ćwiczeń z Technik fizjoterapii na II roku kierunku Pielęgniarstwo licencjat w Wydziale Ochrony Zdrowia CM UJ w latach 1998-2001.
 • Współpraca ze Stowarzyszeniem Instytut McKenziego Polska, uczestnictwo w konferencjach oraz organizacja kursów metody McKenziego w Krakowie.
 • Leczenie pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu w Krakowskim Ośrodku Diagnostyki Kręgosłupa od 2002 roku, we współpracy z ortopedą dr. Witoldem Serafinem.
 • Prowadzenie zajęć z Technik masażu na kierunku Kosmetologia w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia w latach 2000-2008.
 • Adiunkt w Zakładzie Kinezyterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie od 2006 roku, prowadząc zajęcia na kierunku fizjoterapii z przedmiotu Kinezyterapia oraz Metody Specjalne Fizjoterapii.


Dr Grażyna Guzy jest zaangażowana w ciągły rozwój zawodowy oraz dbałość o jak najwyższą jakość świadczonych usług, zapewniając kompleksową opiekę nad swoimi pacjentami.

Pierwsze spotkanie obejmuje diagnostykę, przeprowadzaną indywidualnie na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego oraz badań obrazowych, jak również terapię oraz planowane jest także leczenie domowe. Ze względu na powyższą diagnostykę, wizyta ta jest dłuższa i trwa około 1 godz. 15 minut. Każda kolejna wizyta jest wyłącznie terapeutyczna i trwa około 45 minut. Jeżeli będzie konieczność spotkania diagnostycznego ze względu na dolegliwości bólowe innej części narządu ruchu, ponownie ta wizyta będzie diagnostyczno-terapeutyczna i będzie trwała około 1 godz. I 15 minut. Czas trwania każdego spotkania jest określony w przybliżeniu. W niektórych sytuacjach, ze względu na trudniejsze przypadki, czas wizyty może się wydłużyć, za co przepraszamy.

Stosowane terapie:

 1. Metoda McKenziego (system mechanicznego diagnozowania i terapii) – stosowana jest w zespołach bólowych kończyn i kręgosłupa. Podstawą tego systemu jest diagnostyka, której celem jest ustalenie czy problem jest o podłożu mechanicznym (np. bóle dyskowe, mięśniowe, itd.) czy niemechanicznym (choroby o podłożu chemicznym, np. rzs, zzsk, guzy i nowotwory, choroby neurologiczne, czynniki psychologiczne). Jeżeli objawy bólowe są mechaniczne, ocenia się z której części narządu ruchu pochodzą (przykładowo, wyizolowany ból w obrębie barku z ograniczoną jego ruchomością może wynikać z zaburzenia struktur zarówno tego stawu, jak również odcinka szyjnego). Terapia tej metody obejmuje procedury terapeutyczne, w tym przeciwbólowe pozycje ułożeniowe, ćwiczenia w postaci ruchu pacjenta oraz mobilizacje, których celem jest zmniejszanie oraz eliminacja objawów, poprawa ruchomości oraz, w przypadku kręgosłupa, zmniejszenie jego przymusowego ustawienia.
 2. Terapia manualna – umożliwia leczenie problemów stawowych i mięśniowych za pomocą technik energii mięśniowej (poizometryczna relaksacja mięśni), opracowania punktów spustowych czy mobilizacji układu torebkowo-więzadłowego.
 3. Terapia powięziowa – stosowana jest w leczeniu problemów mięśniowych i stawowych. Masaż powięziowy eliminuje dolegliwości bólowe, poprawia zakres ruchomości tkanek i ogólne funkcjonowanie organizmu. Z tego leczenia może skorzystać szerokie spektrum pacjentów.
 4. Neuromobilizacje – ich celem jest poprawa funkcjonowania struktur nerwowych organizmu poprzez bezpośrednie oddziaływanie na nerwy. Wskazaniem do zabiegu jest zaburzenie neuromechaniki tkanki nerwowej w przebiegu wielu schorzeń narządu ruchu, np. cieśni kanału nadgarstka, bolesnego barku, rwy barkowej czy kulszowej, itd.
 5. Masaż klasyczny.
 6. Metoda proprioceptywnego nerwowo-mięśniowego pobudzania (metoda PNF) – polega na torowaniu sprawności układu nerwowo-mięśniowego poprzez stymulację ekstero- i proprioreceptorów. Jej głównym celem jest polepszanie funkcji, czyli wykonywania różnych czynności poprzez poprawę ruchomości, rozluźnienie mięśniowe, zmniejszanie bólu, ćwiczenie prawidłowo wykonywanego ruchu czy stabilizacji pozycji, itd. W leczeniu chorych wykorzystuje się koncepcję metody, obejmującej m. in. zasady główne, wzorce ruchowe, techniki, funkcje życiowe, stymulację chodu, itd.
 7. Klawi terapia – jest nieinwazyjną metodą, która polega na opracowywaniu klawikami wybranych, bolesnych punktów energetycznych na ciele, odpowiadających za pracę poszczególnych organów. W ten sposób, poprzez stymulację przewodnictwa nerwowego, pobudzany jest organizm do uruchomienia procesów autonaprawczych, co w konsekwencji skutkuje jego usprawnianiem. Klawiki, to narzędzia wyglądem przypominające gwoździe. Za ich pomocą terapeuta naciska (nie naruszając powłok skórnych), odpowiednią liczbę razy, na punkty czynne biologicznie, które są określone dla każdej jednostki chorobowej. Długość trwania leczenia zależy od rodzaju choroby oraz stopnia jej nasilenia, a jeden zabieg może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Klawi terapia może być skuteczna w przypadku różnych schorzeń narządu ruchu, chorób układu pokarmowego, oddechowego czy neurologicznego. Metodę tą można również stosować w celu odchudzania, zmniejszania żylaków czy zmarszczek. Osobą rozwijająca tą terapię w Polsce jest polski lekarz, psycholog Ferdynand Barbasiewicz.


Powyżej zaprezentowane międzynarodowe metody terapeutyczne umożliwiają diagnostykę i leczenie takich problemów jak:

 1. Zespoły bólowe kręgosłupa, w tym stany przed- i pooperacyjne. Zespoły bólowe każdego odcinka kręgosłupa charakteryzują się obszerną różnorodnością objawów. Mogą wynikać z problemów mięśniowych oraz dyskowych (przepukliny, protruzje, ekstruzje czy sekwestracje). Przykładowo, w przypadku odcinka szyjnego są to: bóle oraz parestezje (mrowienia, drętwienia, igiełki, szpileczki) w obrębie głowy, twarzy, szyi, baroków i kończyn górnych. Dodatkowo, pacjenci mogą uskarżać się na zawroty głowy, nudności, mroczki przed oczami, podwójne widzenie, osłabienie ostrości widzenia, światłowstręt, zatkane ucho, pisk lub szum w uszach, czasem ból zdrowego zęba, jak również napięcia mięśniowe, szczególnie w obrębie szyi i barków. Suchość w gardle lub oka mogą świadczyć o problemie mechanicznym górnego odcinka kręgosłupa. Zespoły bólowe odcinka piersiowego dają bóle i parestezje w obrębie tej części kręgosłupa, łopatek, obszaru między łopatkami, wzdłuż żeber, w obrębie mostka, w „środku” klatki piersiowej czy w okolicach serca. Chorzy często mają problem ze „spłyconym” oddechem lub może nasileniem objawów bólowych podczas głębokiego wdechu. W przypadku odcinka lędźwiowego pacjenci uskarżają się na bóle i parestezje w pasie lędźwiowym, z przodu brzucha, w pachwinach, podbuszu, kroczu oraz w całych kończynach dolnych. W problemach kręgosłupowych mogą również być widoczne bóle wyspowe, czyli bóle zlokalizowane tylko w stawach kończyn. Jednak, po wnikliwiej diagnostyce i pierwszych dniach terapii, okazuje się, że wynikają one ze struktur kręgosłupa, a nie stawu obwodowego. Dodatkowo, u pacjentów można zaobserwować ubytki neurologiczne w postaci osłabienia siły mięśniowej, odruchów czy czucia powierzchownego. Chorzy mogą odczuwać kurcze mięśni łydek, palców stóp i dłoni, drgania powieki czy innych mięśni oraz potliwość, chłód lub gorąc w stopach i dłoniach. U niektórych stwierdza się odkręgosłupowy obrzęk, np. w obrębie stawów skokowych. Pacjenci często mają wykazaną stenozę kanału kręgowego, niestabilność kręgosłupa (kręgozmyk czy retrolisteza) lub różne postacie przepuklin dyskowych widoczne na MRI czy KT.
 2. Bóle mięśniowe – (np. łokieć tenisisty/golfisty, zmrożony bark, napięcie m. czworobocznego grzbietu, itd..) mogą dawać objawy bólowe lub parestezji zarówno miejscowe, jak również promieniujące lub rzutowane.
 3. Bóle stawowe, w tym również stawu skroniowo-żuchwowego – ich przyczyną może być zaburzenie struktur w ich obrębie, jak również w innych częściach ciała, w tym również kręgosłupa. Oprócz dolegliwości bólowych widoczne jest ograniczenie ruchu bądź nadmierna ruchomość, oraz problemy z wykonywaniem różnych czynności dnia codziennego.
 4. Bruksizm (szczękościsk) – przyczyną może być m. in. problem mięśniowy, stawu skoroniowo-żuchowowego bądź kręgosłupowy.
 5. Wdowi garb
 6. Zaburzenia oddawania moczu – przyczyną może być problem mięśniowy bądź dyskowy.
 7. Schorzenia narządów wewnętrznych (z wykorzystaniem klawi terapii). Problemy narządów wewnętrznych, często leczone farmakologicznie, można wyciszać m. in. poprzez stymulacje odpowiednich punktów leżących w meridianie (kanale energetycznym) odpowiadającym za funkcjonowanie danego narządu wewnętrznego.
 8. Zaburzenia psychosomatyczne (z wykorzystaniem klawi terapii). W tym przypadku stymuluje się za pomocą klawików punkty odpowiadające za stan psychiczny chorego, ponieważ czynniki psychologiczne wpływają na przebieg różnych chorób ciała ludzkiego.


Cennik

Koszt pierwszej konsultacji
250 PLN
Koszt następnej
220 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian. Ostateczna cena za wybraną usługę będzie ustalana w trakcie konsultacji kwalifikacyjnej przed zabiegiem.