Cukrzyca – co o niej wiemy?

PantherMedia A12237084

Cukrzyca to groźna choroba i niestety, epidemia naszych czasów. Nieleczona i źle regulowana może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Warto więc jak najwcześniej podjąć leczenie. Przyczyny cukrzycy związane są ze sposobem, w jaki nasz organizm gospodaruje węglowodanami, czyli cukrami. Rozróżniamy dwa typy cukrzycy: insulinozależny i insulinoniezależny. Oba rodzaje cukrzycy mają związek z insuliną – hormonem, który bezpośrednio wpływa na poziom cukru we krwi. Objawy typowe dla cukrzycy pojawiają się wtedy, gdy poziom stężenia glukozy we krwi gwałtownie spada. Leczenie cukrzycy polega na ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi. W tym celu wprowadza się do organizmu insulinę, a terapię wspiera specjalnie dobraną dietą cukrzycową

Objawy cukrzycy początkowo są często mało charakterystyczne dlatego łatwo możemy je przegapić – mówi dr Magdalena Kolibska, diabetolog i dodaje: zmęczenie, utrata wagi czy wzmożone pragnienie często są ignorowane lub mylone z innymi dolegliwościami. Dlatego jeżeli zauważymy u siebie tego typu objawy :

1. Utrata wagi, często połączona ze zwiększonym apetytem,

2. Zmęczenie i senność,

3. Wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu,

4. Objawy cukrzycy na skórze,

5. Nieprzyjemny zapach moczu,
a w dodatku ktoś z bliskiej rodziny choruje lub chorował na cukrzycę, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i zmierzyć poziom cukru we krwi.

Gdy zlecone przez niego badania potwierdzą diagnozę, musimy się leczyć u diabetologa. Specjaliści mówią o cukrzycy, że jest nie do pokonania, ale do opanowania. Pod warunkiem jednak, że regularnie kontrolujemy glikemię (czyli zawartość cukru we krwi) oraz stosujemy się do wskazówek lekarza diabetologa i dietetyka.

<Specjaliści artclinique>

Data dodania: 25.04.2017